Header image  
 
  
 
 
 
 

 
 
Bezpieczeństwo publiczne, klęski żywiołowe, poszukiwania i ratownictwo

 

Kluczowym elementem decydującym o powodzeniu akcji ratunkowej jest czas. Znając dokładne położenie punktów orientacyjnych, ulic i budynków służby ratownicze potrafią dotrzeć do miejsc katastrof i wypadków w dużo krótszym czasie. Tym samym są w stanie ocalić więcej ludzi oraz zmniejszyć straty materialne. System GPS pokazuje tutaj bardzo dosadnie jak bardzo jest w stanie pomóc ta technologia.

System GPS odegrała istotną rolę w  pomocy podczas klęsk żywiołowych takich jak tsunami, które nawiedziło region Oceanu Indyjskiego w 2004 r., huragan Katrina i Rita, który  spustoszył Zatokę Meksykańską w 2005 r., a  w Pakistanie i Indiach w 2005 r. podczas  trzęsienia ziemi. Ekipy ratownicze używając GPS-u, systemu informacji geograficznej (GIS) i technologii teledetekcji stworzyły mapy obszarów klęski żywiołowej, które pomogły w operacji ratowania i pomocy, jak również posłużyły do oceny szkód powstałych po kataklizmie.

Kolejnym ważnym obszarem zastosowania GPS-u w zakresie walki z klęskami żywiołowymi  jest wykorzystanie podczas pożarów. Samoloty gaśnicze są wyposażone w zintegrowane urządzenia GPS połączone ze skanerami ciepła w celu określenia granic ognia i „punktów zapalnych”. W ciągu kilku minut mapy pożaru są przekazywane do komputera w centrum zarządzania walki z żywiołem. Posiadający taką informację strażacy mają większe szanse na wygranie z ogniem..

W miejscach gdzie występują częste trzęsienia ziemi GPS odgrywa coraz większą rolę pomagając naukowcom je przewidywać. Wykorzystując precyzyjne dane dostarczone przez GPS, naukowcy mogą analizować ruchy tektoniczne w czasie i podjąć próbę ich  scharakteryzowania, a w przyszłości może przewidywać trzęsienia ziemi.

Metereolodzy odpowiedzialni za śledzenie burz i przewidywanie powodzi również mogą polegać na GPS. Dzięki systemowi można ocenić zawartość pary wodnej analizując transmisje danych GPS poprzez atmosferę.

GPS stał się integralną częścią nowoczesnego systemu reagowania kryzysowego - czy to  pomagając kierowcom w awaryjnych sytuacjach znaleźć pomoc czy prowadząc pojazdy ratunkowe.

Zintegrowanie odbiorników GPS z telefonami komórkowymi pozwala na łatwą lokalizacje każdemu użytkownikowi w razie sytuacji awaryjnej. Dzisiejsze szerokie zastosowanie  systemów lokalizacji GPS w samochodach osobowych to kolejny krok w stronę rozwoju wszechstronnego bezpieczeństwa. Dziś wiele pojazdów na ziemi i morzu jest wyposażonych w autonomiczne czujniki awarii i GPS. Informacje te po połączeniu z automatycznym systemem komunikacji, umożliwiają wysłanie sygnału z prośbą o pomoc nawet wtedy, gdy  żaden z pasażerów nie jest w stanie tego zrobić.

Dalsza modernizacja systemów GPS pozwoli na znaczną poprawę bezpieczeństwa publicznego oraz ułatwi szybkie dotarcie do miejsc katastrof i udzielenia pomocy ofiarą.